o mnie

Choć od wielu już lat postęp informatyzacji jest nieprzeciętnie szybki podczas lekcji informatyki w szkołach na wszystkich poziomach czas jakby stanął. Ciągle nauczane są te same rzeczy i zamiast nauczać uczniów jak posługiwać się programami graficznymi czy tworzyć strony internetowe czas zajęć jest praktycznie marnotrawiony. Dlatego mimo, że tworzenie stron to coraz częściej spotykane hobby i niezbędna umiejętność dla wielu osób początkowy proces nauki jest dosyć trudny. O ile łatwiej byłoby zacząć rozwijać swoje pasje gdyby w szkole nauczono nas choćby podstaw struktury kodu HTML czy CSS. Bez tego trzeba odnieść się po prostu do internetowych samouczków takich jak ten.

 

Obszar wiedzy niezbędnej do zbudowania bardzo podstawowej strony nie jest duży i nie wymaga nawet znajomości CSSa – sam kod HTML powinien w zupełności wystarczyć. Jednak każdy kto nie jest już nowicjuszem sam widzi jak obecnie wyglądają strony www – są pełne animacji, przejść i interaktywnych przycisków i tak zwanych sliderów. Osiągnięcie poziomu wiedzy, który umożliwiłby stworzenie czegoś takiego nie jest zarezerwowane tylko i wyłącznie dla specjalistów – każdy może to zrobić. Jednak wymaga to wiele czasu, samozaparcia i wytrwałości. Oczywiście takie elementy nie są niezbędne do przejrzystego ukazania swoich treści ale na pewno umilają odwiedzającym zapoznanie się z tym co chcemy im przekazać.

 

Ten samouczek ma na celu stopniowe wprowadzanie kolejnych właściwości, dzięki którym będziecie mogli się tego wszystkiego nauczyć. Wcale nie twierdzę, że wszystko co tu znajdziecie będzie wam przydatne, albo, że każda moja instrukcja będzie jasna i precyzyjna. Dołożę wszelkich starań aby wszystko było jasne przejrzyste i czytelne, ale jeżeli mi coś nie wyjdzie mam nadzieję, że zwrócicie mi na to uwagę a wtedy postaram się usprawnić to co będzie tego wymagało. Mam też nadzieję, że jeżeli uznacie, że czegoś w samouczku brakuje napiszecie mi o tym a ja możliwie szybko postaram się uzupełnić braki.

 

Z czasem planuję stworzyć także galerię prac, w której będę mógł zaprezentować wykorzystanie opisywanego kodu. Poza tym może uda mi się opisać nie tylko co nieco CSS, ale może i HTML5, lub nowinki z zakresu javascript. Zobaczymy jak to wszystko pójdzie i czego będzie się domagać widownia – czyli wy wszyscy. Mam nadzieję, że strona ta pomoże wam w stworzeniu czegoś indywidualnego z czego będziecie na prawdę zadowoleni. A jeśli wam się to uda proszę też o przesłanie odnośników do waszych dzieł – kto wie może pomogą kolejnym czytelnikom znaleźć natchnienie.